Tel/WhatsApp (48) 789067132 // (972) 547606461 ashpringer@gmail.com

Zwiedzanie Starego Miasta w Jerozolimie

 

Mam przyjemność zaoferować moim gościom wspaniałą i niezapomnianą wycieczkę po Jerozolimie w języku polskim. Będąc certyfikowanym turystycznym przewodnikiem po Izraelu, mam dla Ciebie nieskończoną ilość możliwych opcji wycieczek po Jerozolimie. Poniżej zaproponuję i opiszę tylko niektóre z nich. Z przyjemnością ustalę trasę Twojej podróży i odpowiem na wszystkie Twoje pytania przez e-mail.

Stare miasto w Jerozolimie

To ta część miasta skupia w sobie jego główne zabytki. W Starym mieście znajdują się niezwykle ważne świątynie trzech religii: muzułmańskiej, żydowskiej i chrześcijańskie.Stare miasto dzieli się na cztery dzielnice Żydowską, Arabską, Chrześcijańską i Ormiańską. Nie zważając na to, że Ormianie również wyznają chrześcijaństwo, mają oddzielnie obchodzone nabożeństwa w świątyniach i mają osobną dzielnicę. Każdy może zobaczyć oszałamiające zabytki architektury starożytnej spacerując po Starym Mieście. Turyści mogą zwiedzać Wieżę Dawida, Bazylikę Grobu Pańskiego, zachowaną rzymską ulicę handlową, Ścianę Płaczu i wiele innych zabytków Jerozolimy.

Góra Oliwna

Z tym miejscem wiąże się wiele wydarzeń biblijnych. Na Górze Oliwnej Jezus nauczał. Tam przewidział przyszłość Jerozolimy i zburzenie Świątyni, modlił się w gaju Oliwnym Ogrodu Getsemani i został aresztowany z powodu zdrady jednego ze swoich apostołów – Judy. Również prorok Zachariasz w czasach starożytnych tu przewidywał koniec świata. Zgodnie z przepowiednią, Góra Oliwna rozdzieli się na dwie części i nastąpi Zmartwychwstanie Umarłych. Na zachodnim zboczu góry znajduje się cmentarz żydowski, w korycieżeki Cydron według opowieści był pochowany syn króla Dawida, Absaon

Ogród Getsemani. Kościół Wszystkich Narodów

Ogród Getsemani jest nam dobrze znany z opowiadań biblijnych. Tutaj Jezus Chrystus modlił się, zanim jeden z jego apostołów, Judasz, Go wydał. Mały, ogrodzony ogród z drzewami oliwnymi, które, jak zakładają historycy, były niemymi świadkami wydarzeń w nocy po Ostatniej Wieczerzy. Kościół Wszystkich Narodów został zbudowany na terenie ogrodu na początku XX wieku. Podczas wznoszenia budowy znaleziono ruiny bizantyjskiej kaplicy i kaplicy krzyżowców. Kościół Wszystkich Narodów jest nazywany tak, ponieważ fundusze na jego budowę pochodziły z 12 wspólnot katolickich z całego świata. Jego główną świątynią jest kamień, na którym Jezus modlił się w tę straszną noc. W kościele nie ma posągów ani światła dziennego. Ale są mozaiki, przedstawiające modlitwę Chrystusa, pocałunek Judasza i późniejsze pojmanie Jezusa.

Taras widokowy na Górze Oliwnej

Na szczycie Góry Oliwnej, która jest

najwyższą górą w okolicach miasta Jerozolimy, znajduje się popularny wśród gości taras widokowy. Wiele wycieczek po Jerozolimie rozpoczyna się od wizyty tego miejsca.

Z wysokości prawie 800-set metrów otwiera się wspaniały widok na Jerozolimę i jej zabytki, a także na Górę Syjon.

Na szczycie Góry Oliwnej znajduje się żeński prawosławny klasztor, na terenie którego mieści się słynna dzwonnica – można ją zobaczyć z niemal dowolnego miejsca w Jerozolimie (wysokość budowy to sześćdziesiąt cztery metry).

Na tarasie widokowym można robić zdjęcia (są po prostu niesamowite), a także za pomocą lornetki bardziej szczegółowo poznać miasto. Wizyta na tarasie widokowym na Górze Oliwnej przyniesie wiele przyjemności i pozostawi niezapomniane emocje.

Droga Krzyżowa. Via Dolorosa

Od rzymskiego pretorium na Golgotę Jezus Chrystus odbył swoją ostatnią drogę. Po drodze wykonano czternaście przymusowych postojów z powodu okoliczności, które powstrzymywały smutną procesję, zwanych obecnie stacjami. Na miejscu pierwszych dziesięciu stacji zbudowano małe kościoły lub kaplice. Pozostałe cztery można zobaczyć w Bazylice Grobu Bożego

.

Komnata Ostatniej Wieczerzy

W budynku, w którym znajduje się grób króla Dawida, na drugim piętrze usytuowana jest Komnata Ostatniej Wieczerzy. To właśnie tam odbyła się paschalna wieczerza Jezusa i jego apostołów, po czym Judasz zdradził Chrystusa. Siedem tygodni później Duch Święty zjawił się w Komnacie, po czym apostołowie Chrystusa zaczęli mówić w wielu różnych językach i poszli w świat głosić Nowy Testament. Scena Ostatniej Wieczerzy została odzwierciedlona w pracach słynnych malarzy i ikonografów.

Ściana Płaczu

Zachodnią Ścianą lub Ścianą Płaczu w Jerozolimie jest nazywany mur, przetrwały zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni żydowskiej. Arabowie, którzy widzieli Żydów opłakujących zniszczenie świątyni, nazwali to miejsce Ścianą Płaczu. Obecnie panuje zwyczaj, aby stojąc przy Ścianie Płaczu prosić o to co najdroższe i najcenniejsze, można również włożyć pomiędzy kamienie ściany karteczkę z życzeniem, które na pewno się spełni. Należy pamiętać, iż warunkiem odwiedzin Ściany Płaczu jest skromny ubiór, osłaniający kolana i ramiona.

Bazylika Grobu Świętego

Bazylika Grobu Świętego (Kościół Zmartwychwstania Pańskiego) jest główną świątynią i miejscem pielgrzymek dla wiernych chrześcijan z całego świata. Miejsce ceremonii „Cudu Świętego Ognia”. Miejsce ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Chrystusa.

Glrób Chrystusa – główna świątynia świata chrześcijańskiego, grobowiec w skale. W tym grobowcu, zgodnie z Ewangelią, Jezus Chrystus został pochowany po ukrzyżowaniu i zmartwychwstał trzeciego dnia.

Golgota

W Jerozolimie znajduje się czczona przez wszystkich chrześcijan Bazylika Grobu Pańskiego, częścią której jest jedna z najważniejszych świątyń chrześcijańskiego świata – Golgota (wzgórze, na którym Jezus został ukrzyżowany).

Po prawej stronie od głównego wejścia do Bazyliki znajdują się schody — można wejść nimi na Golgotę. To święte miejsce jest otoczone świecami i zniczami. W prawej nawie kaplicy na Golgocie, pod ołtarzem prawosławnym znajduje się otwór oznaczony srebrnym kółkiem, przez który można dotknąć miejsca w głębi, w którym stał krzyż, na którym Jezus został ukrzyżowany.

Wierni z różnych krajów przybywają do Jerozolimy, aby odwiedzić najważniejszy zabytek — Bazylikę Grobu Pańskiego i dotknąć Golgoty.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje i uzgodnić datę wycieczki i jej koszt, możesz skontaktować się ze mną przez e-mail lub zadzwonić (niestety, nie zawsze mogę odpowiedzieć. Wyślij mi wiadomość przez WhatsApp i oddzwonię do Ciebie).

PolandIsrael
שינוי גודל גופנים
Share This